Çin’le kritik işbirliği

Çin’in İngilizce yayın yapan yayın kuruluşlarından ‘South China Morning Post’ta yeralan bir habere göre, Çin ziyaretinde bulunan AKP’li yetkililer Avrasyacılık yönelimi esnasında Uygur Türklerine verdiği desteği keserek Çin hükümetinin yanında pozisyon almaya başladı.

SCMP’nin Associated Press’e dayandırdığı haberine göre, uzun zamandır iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan Uygur Türkleri konusunda Türk hükümeti ve Çin karşılıklı bir anlaşmaya varırken, Düzenlediği ziyaret esnasında Mevlüt Çavuşoğlu, ”İslamcı Uygur militanlarına karşı mücadele” konusunda Çin ile işbirliğini geliştireceklerini ifade etti.

Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüştüğü Pekin ziyareti esnasında gazetecilere konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye sınırları içerisinde ”Çin karşıtı” eylemlere kesinlikle izin verilmeyeceğinin de sözünü verdi. Türkiye ve Çin, uzun zamandır terörle mücadele konusunda işbirliği halinde olsa da, iki ülkenin ilişkileri Türkiye’nin Suriye’de Çin’in müttefiki olan Esad’a karşı aşırılık yanlısı muhalifleri desteklemesi ve Uygur Türkleri meselesi üzerinden bir süredir gerilmişti.

İnsan hakları örgütleri de, sınırları içerisinde yaşayan 10 milyon Uygur’a uygulanan kültürel baskılar nedeniyle topluluğun radikalleşmesine neden olunduğu suçlamasında bulunmuşlardı. Geçtiğimiz senelerde yüzlerce Uygur Türk’ü çıkan gösteriler esnasında öldürülmüştü.

Yaşanan hadiselerin ardından Çin’i terk eden binlerce Uygur Türk’ü Türkiye’ye sığınmış ya da Suriye’ye geçerek İslamcı militanlara katılmışlardı. Müttefikleri Rusya ve Suriye ile işbirliği halinde olan Çin hükümeti, IŞİD ve benzeri örgütlere katılan Uygurlar hakkında istihbarat toplamış, Çin hükümetinde İslamcı örgütlere katılan Uygurların Çin’e geri dönebilecekleri konusunda bir endişe oluşmuştu.

Gerçekleştirdiği görüşmeler esnasında basına konuşan Çavuşoğlu, Çin’in Suriye’de savaşılan ”İslam Devleti’ne karşı gayretlerini takdir ettiğini belirtti.

Çin medyasına konuşan Çavuşoğlu aynı zamanda, Doğu Türkistan İslami Hareketi adlı oluşumun, El Kaide ile bağlantılı bir terör örgütü olduğunun Türkiye tarafından kabul edildiğini de sözlerine ekledi ve iki ülke arasındaki terörle mücadele işbirliğinin süreceğini ifade etti.

Çin’de bulunan Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü’nde görevli bir profesör olan Niu Song, Türkiye’nin Suriye’de yaşananlara karşı kayıtsız kalmasının ardından nihayet İslamcı militanlar konusundaki gerçeğin ”farkına varmaya başladığını” söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

Suriye ve Uygur Türkleri konusunda Türkiye son yıllarda yeni bir tavır sergilemeye başladı. Gerçekleştirilşen bir dizi görüşmeyle birlikte Çin ve Türkiye önemli uluslararası meseleler hakkında sözbirliği sağladılar.

Uygur Türkleri’nin sözcüsü Dilxat Raxit, yaptığı açıklamada Türk dışişleri bakanı Çavuşoğlu’nun sözlerinin kendileri için hem süpriz niteliğinde olduğunu, hem de sözlerin içeriği nedeniyle kaygılandıklarını ifade etti ve Türkiye’nin Uygur Türklerine olan desteğini sürdürmesini umduklarını da belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan, 2009 senesinde Çin’i Uygur Türklerine karşı ”soykırım” gerçekleştirmekle suçlamış, iki hükümet 2015’te yeniden karşı karşıya gelmiş, Tayland’ın sınırdışı ettiği Uygur Türklerine Türkiye kapılarını açmıştı.

Haberin içeriğine göre, son yıllarda değişen politik şartlar nedeniyle Türkiye, Uygur Türkleri konusunda Çin ile gerginlik yaşamak yerine, Avrupa’nın etkisinden çıkan ülke Çin ve Rusya ile yakınlaşmaya başlarken, Erdoğan’ın Uygurlar konusundaki tutumu da belirgin şekilde değişime uğradı.

Çin, Türkiye’nin Şangay İşbirliği Teşkilatı’na katılması konusunda olumlu bir duruş sergiliyor.

Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

Odatv.com